Kubat, 04.10.1974 tarihinde, Belçika Antwerpen' de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Antwerpen'de tamamladı. Kubat'ın müziğe olan yeteneği, 5. doğumgününde babasının ona hediye ettiği cura ile ortaya çıktı.  8 yaşında sahnede mikrafonla tanıştı. 

Daha sonra aldığı, klasik gitar ve solfej eğitimi ile müzik kariyerine yön verdi.Güçlü sesi ve kendisine has yorumuyla adından söz ettirmeye başlayan Kubat, 1995 yılında İstanbul'a gelerek kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkardı. Batı müziği eğitimi almasına rağmen Türk halk müziğine olan sevdasını modern bir yorumla birleştiren Kubat, bu mirası korumanın yanı sıra özgün çalışmalarıyla da gençleri peşinden sürüklemeyi başardı.

Kubat, yeni besteler ve geleneksel türkülerden oluşan 10. albümü  '' Al Ömrümü''  ile müzik kariyerinin 20. yılını kutluyor...

Kubat was born in Belgium Antwerpen on 04.10.1974. He completed his primary and secondary education in Antwerpen. Kubat's musical talent emerged with a cura given to him by his father on his 5th birthday. At the age of 8 he debuted.
He steered his music career with classical guitar and solfege education he received.
Kubat who started to make a distinguished name for himself with his strong voice and unique interpretation came to İstanbul in 1995 and released his first album bearing his own name.
Despite the fact that he received western music education, Kubat who combined his love for Turkish folk music with a modern interpretation succeeded to preserve this heritage and trail the youth with his original works.
Kubat celebrates 20th year of his music career with his 10th album "Al Ömrümü" which is composed of traditional folk songs and new compositions...

Sosyal Medya Adresleri